MONDAY – BEFORE SCHOOL
|
7.30am-8.15am |
Swimming |
9-13 |
Ms Uren |
Swimming Pool |
8am-8.25am |
Monday M&M (Meet & Munch) Prep Fencing Club * |
11-13 |
Mrs Graham |
Chaplaincy |
MONDAY – BREAK/LUNCH TIME
|
1.30pm-2pm |
Big Questions |
9-11 |
Mrs Graham |
Chaplaincy |
1.30pm-2pm |
Duke of Edinburgh Drop in SessionPrep Tennis * |
10-11 |
Mrs Meydanci-Lofting/ Miss Toner |
Room 14/Art |
1.30pm-2pm |
Eco Club |
7-9 |
Mr Rock |
Room 10 |
1.30pm-2pm |
Psychology Club |
8-11 |
Ms Cheriton |
Room 6 |
1.30pm-2pm |
Indoor Rowing Club |
7 |
Mrs Eagers |
Main Hall |
1.30pm-2pm |
Science Club |
7-8 |
Mr Blake |
Sci Lab 3 |
1.30pm-2pm |
Senior Learning Support Homework Club |
7-11 |
Mrs Lister |
Learning Support |
1.05pm-2pm |
Scrapbooking Club * |
7-11 |
Mrs Smith |
Library |
1.30pm-2pm |
STEM/Science Club |
9 |
Mrs Arora/Mrs Hegarty |
Sci Lab 1 |
1.30pm-2pm |
Debate Club |
10-13 |
Mr Novak |
Room 1 |
1.30pm-2pm |
GCSE Textiles Catch Up |
10 |
Mrs Proudfoot |
Room 17 |
MONDAY – AFTER SCHOOL
|
3.45pm-5.30pm |
GCSE Art Catch Up |
11 |
Mrs Hammond-Tse |
Art Room |
3.50pm-4.30pm |
Conflict Resolution with the IL (5 weeks only) |
8 |
Mrs Deakin |
Room 10 |
4pm-4.45pm |
Indoor Rowing Club |
8-9 |
Ms Uren |
Main Hall |
TUESDAY – BEFORE SCHOOL
|
7.30am-8.15am |
Swimming |
7 |
Mrs Walters |
Swimming Pool |
7.30am-8.15am |
Fencing Club * |
7-9 |
External Provider (Fence Club 43) |
Small Hall |
8.10am-8.50am |
Flash Academy (By Invitation) |
7-10 |
Mrs Lister |
ICT Room |
7.45am-8.25am |
Touch Typing * |
7-13 |
External Provider (Typing’s Cool) |
ICT Room |
TUESDAY – BREAK/LUNCHTIME
|
10.30am-10.45am |
Year 8 Book Club |
8 |
Mrs Smith |
Library |
8.40am-9am |
Lexia Power-Up Programme (By Invitation) |
8-9 |
Mrs Lister |
ICT Room |
1.30pm-2pm |
Art & Photography Club |
7-9 |
Miss Toner |
Art |
1.30pm-2pm |
Chess & Backgammon Club |
7-13 |
Mrs Gillies |
Room 1 |
1.30pm-2pm |
Creative Time |
7-11 |
Miss Ryan |
Chaplaincy |
1.30pm-2pm |
Creative Writing Club |
7-9 |
Ms Pietrzyk |
Library |
1.30pm-2pm |
Physics Drop In Sessions |
11 |
Mrs Arora |
Sci Lab 5 |
1.30pm-2pm |
Rock Bandz * |
7-8 |
External Provider (Ms Harrison) |
Music Room |
1.30pm-2pm |
Rock Bandz * |
9-10 |
External Provider (Ms Harrison) |
Music Room |
1.30pm-2pm |
Medical Society |
7-11 |
Mrs Hegarty/Sixth Form |
Sci Lab 1 |
1.20pm-2pm |
Rounders Club |
7-9 |
Mrs Mercer |
Field |
1.20pm-2pm |
Tennis Club |
9-13 |
Mr Frangos |
Courts |
1.30pm-2pm |
GCSE Maths Revision for Set 3 |
10-11 |
Mrs Winterburn |
Room 13 |
1.30pm-2pm |
Podcast Club |
7-13 |
Mrs Hartnett |
Room 7 |
1.05pm-1.30pm |
Dance Club |
7-13 |
Miss Collett |
Drama Studio |
TUESDAY – AFTER SCHOOL
|
3.45pm-5.30pm |
Art & Photography Catch Up |
10-13 |
Miss Toner |
Art/Photography |
4pm-5pm |
Cricket Club |
7-9 |
Mrs Mercer/Mr Frangos |
Field |
3.45pm-4.45pm |
Senior Orchestra |
7-13 |
Mrs Neale |
Music Room |
WEDNESDAY – BEFORE SCHOOL
|
7.30am-8.15am |
Swimming |
8 |
Ms Uren |
Swimming Pool |
7.30am-8.10am |
Tag Rugby Club |
7-9 |
Ms Feenan |
Field |
WEDNESDAY – BREAK/LUNCHTIME
|
1.20pm-2pm |
Athletics Club |
7-10 |
Mr Frangos/Mrs Mercer |
Field |
1.30pm-2pm |
Cultural Criticism Reading Group |
10-13 |
Mr Davies |
Room 3 |
1.30pm-2pm |
Duke of Edinburgh Drop In Session |
10-11 |
Mrs Meydanci-LoftingMiss Toner |
Room 14/Art |
1.30pm-2pm |
Drone Club |
8-9 |
Mr Kaiser |
ICT Room |
1.30pm-2pm |
Holiday Italian Club |
7-13 |
Mrs Ortu |
Room 10 |
1.05pm-1.40pm |
GCSE History Club |
10 |
Mrs Gava |
Room 4 |
1.30pm-2pm |
Songwriting Club |
7-11 |
Miss Grennan/Miss James |
Chaplaincy |
1.30pm-2pm |
Maths Clinic |
7-8 |
Mr Zajaczkowski |
Room 15 |
1.30pm-2pm |
RE Foundation Stones |
11 |
Mrs McDonough/Mrs Hartnett |
Room 5 |
WEDNESDAY – AFTER SCHOOL
|
4pm-5pm |
Senior Swim Squad (by invitation) |
7-11 |
Ms Uren |
Swimming Pool |
3.45pm-5pm |
Sixth Form Alpha |
12-13 |
Mrs Graham |
Chaplaincy |
4pm-5.15pm |
St Mary’s Athletics Club |
7-13 |
Mrs Walters/Mr Frangos/Mrs Mercer |
St Mary’s |
5pm-5.45pm |
Senior Karate * |
7-13 |
External Provider (Sensei Mariya) |
Small Hall |
tHURSDAY – BEFORE SCHOOL
|
7.30am-8.15am |
Cricket Club |
8-10 |
Mr Frangos |
Field |
7.30am-8.15am |
Cricket Club |
11-13 |
Mrs Mercer |
Field |
7.30am-8.15am |
Earlybird Yoga* (new time) |
7-13 |
External Provider (Tina Moxton) |
Drama Studio |
tHURSDAY – BREAK/LUNCHTIME
|
10.30am-10.45am |
Year 10 Book Club |
10 |
Mrs Smith |
Library |
1.15pm-2pm |
A Cappella Squad |
7-13 |
Mrs Neale/Sixth Form |
Music Room |
1.30pm-2pm |
Knit & Natter |
8 |
Mrs Gillies |
Room 1 |
1.05pm-1.30pm |
Lower School Pastoral (Invitation Only) |
7-8 |
Mrs Gillies |
Chaplaincy |
1.30pm-2pm |
Maths Challenge Club |
7-13 |
Mrs Meydanci-Lofting |
Room 14 |
1.30pm-2pm |
Philosophy Club |
9-11 |
Mrs McDonough |
Room 5 |
1.30pm-2pm |
Science Club |
8 |
Miss Jones/Mrs Hegarty/Sixth Form |
Sci Lab 2 |
1.20pm-2pm |
Rounders Club |
9-13 |
Mrs Walters |
Field |
1.30pm-2pm |
Spanish Club |
10 |
Ms Pattison |
Room 18 |
1.30pm-2pm |
Maths Clinic |
9-10 |
Mrs Gupta |
Room 13 |
1.30pm-2pm |
Year 7 Book Club |
7 |
Mrs Smith |
Library |
1.05pm-2pm |
LAMDA Speech & Drama (Senior) * |
7-13 |
External Provider (Anita Borge) |
Small Hall/Prep Library |
1.30pm-2pm |
Year 8 Textiles Club |
8 |
Mrs Proudfoot |
Room 17 |
tHURSDAY – AFTER SCHOOL
|
3.45pm-5.30pm |
Art & Photography Catch Up |
10-13 |
Miss Toner/Mrs Hammond-Tse |
Art/Photography |
3.45pm-4.45pm |
Senior Choir |
7-13 |
Mrs Neale |
Music Room |
4pm-5pm |
Tennis Club |
7-9 |
Ms Feenan |
Courts |
FRIDAY – BEFORE SCHOOL
|
7.37.30am-8.15am |
Basketball Club |
7-8 |
Mr Frangos |
Mr Frangos |
8am-8.25am |
Friday Club |
9-11 |
Mrs Graham |
Mrs Graham |
7.30am-8.15am |
Water Polo Club |
7-10 |
Ms Uren |
Ms Uren |
8am-8.30am |
Lexia Power-Up Programme (By Invitation) |
8-9 |
Mrs Lister |
Mrs Lister |
8.10am-8.50am |
Flash Academy (By Invitation) |
7-10 |
Mrs Lister |
Mrs Lister |
FRIDAY – BREAK/LUNCHTIME
|
11.30pm-2pm |
Debate Club |
7-9 |
Ms Castle |
Room 4 |
1.05pm-1.30pm |
Flute Ensemble |
7-13 |
Mrs Neale |
Music Room |
1.30pm-2pm |
GCSE PE Support |
10-11 |
Ms Feenan |
Room 7 |
1.30pm-2pm |
Protons |
9 |
Dr Veraitch/Mr Belk |
Sci Lab 3 |
1.30pm-2pm |
Middle School Alpha |
9-11 |
Mrs Graham |
Chaplaincy |
1.30pm-2pm |
Senior Learning Support Homework Club |
7-11 |
Mrs Lister |
Learning Support |
1.05pm-1.30pm |
Middle School Pastoral (Invitation Only) |
9-11 |
Ms Pattison |
Chaplaincy |
1.05pm-1.30pm |
Food Marketing |
7-8 |
Mrs Smyth |
Food Room |
1.05pm-1.30pm |
Drama Games Club |
7-13 |
Miss Collett |
Drama Studio |
1.35pm-2pm |
Cryptic Crossword Club |
10-13 |
Mr Scott |
Room 12 |
1.30pm-1.50pm |
Year 9 Book Club |
9 |
Mrs Smith |
Library |